Projektowanie stron internetowych - dobór kolorów

Wybór koloru podczas projektowania strony nie jest łatwą i jakby się wydawało oczywistą sprawą. Dobór właściwej palety kolorystycznej zależy od wielu czynników a w szczególności od tematyki i branży, którą strona ma prezentować ale również od indywidualnych predyspozycji użytkownika.

Tworzenie stron internetowych a poprawny dobór kolorów na stronę www

Odpowiedź na pytanie dotyczące wyboru schematu kolorów na stronie www nie jest takie oczywiste i proste. Składa się na to wiele czynników poczynając od charakteru strony czy też branży, którą ma ona prezentować a kończywszy na indywidualnych predyspozycjach poszczególnych osób. Po prostu jedni wolą strony w bardziej stonowanych barwach, natomiast inni preferują kolory jasne, przejrzyste. Wybór dobrego schematu kolorów dla Twojej witryny może być przerażającą rzeczą, zwłaszcza jeśli nie masz pewności co do możliwości koordynacji kolorów a nie jesteś profesjonalnym projektantem czy grafikiem.

Jedno jest pewne, jeśli użyjesz niewłaściwie dobranych kolorów w nieodpowiednim kontraście to Twoja strona będzie wyglądać wyglądać mało interesująco. Natomiast jeśli przy tworzeniu strony www użyjesz zbyt dużej ilości kolorów Twoja strona będzie wyglądała mało profesjonalnie czy niewiarygodnie a niejednokrotnie może odstraszać użytkowników. Dlatego tworzenie stron internetowych jest bardzo ważną sprawą na każdym etapie.

Nawiasem mówiąc, jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, nie potrafisz projektować stron to możesz wypełnić formularz kontaktowy na tej stronie lub zadzwonić.

Dobór kolorów na stronę www to również skojarzenia. I tak, myśląc np. o napoju Coca-Cola pierwszym skojarzeniem będzie kolor czerwony, myśląc o napoju Pepsi widzimy kolor niebieski itd.

Kolor Czerwony jest jednym z bardziej żywych i intensywnych kolorów. Natomiast słabsze odcienie tego koloru symbolizują radość, miłość, pasję a ciemniejsze takie jak np. kolor bordowy symbolizują siłę, potęgę czy przywództwo. Nawiasem mówiąc kolor czerwony w dawnych czasach był barwą władców.

Kolor różowy jest związany z miłością. Kolor różowy wywołuje poczucie spokoju, kojarzy się też z kolorem kobiecym, dlatego odzwierciedla życzliwość, miękkość i współczucie.

Barwa pomarańczowa jest kojarzona z emocjami, entuzjazmem oraz działaniem. Kolor pomarańczowy jest kolorem energicznym, który łatwo zauważyć. Sklepy internetowe często używają koloru pomarańczowego do oznaczenia przycisków, które zachęcająco dokonania kliknięcia, dokonania zakupu.

tworzenie stron internetowych kolor tła

Projektowanie stron internetowych a wybór dominującego koloru

Dominującym kolorem jest oczywiście kolor Twojej marki i tego należy się trzymać. Pamiętajmy, iż kolor pomaga uwolnić emocje i uczucia, gdy użytkownik odwiedza Twoją stronę.

Tworząc stronę internetową upewnij się, że jeden z podstawowych kolorów Twojego logo używa dominującego koloru Twojej strony. Duże korporacje nie wybierają kolorów swojej marki przez przypadek. Jest to przemyślany strategia budowania i rozpoznawania marki.

Nie każdy wie,że różne kolory mają zdolność przyciągania określonych typów kupujących, a nawet mogą zmieniać ich zachowania. Wiedząc o tym możesz wykorzystać to na swoją korzyć i zwiększyć np. sprzedaż w swoim e-sklepie.

Jeśli już wiesz, co oznaczają i jakie mają znaczenie konkretne kolory, które wybrałeś dla Twojej firmy to pozostaje Ci jeszcze dobrać do nich pozostałe zestawienie barw.

Gdy nie masz jeszcze pewności, to powinieneś poświęcić temu więcej czasu lub pozostawić to komuś kto zajmuje się projektowaniem stron internetowych.

Dla podkreślenia znaczenia kolorów na stronie internetowej można podać taką ciekawostkę, iż ponad 80% kupujących w sklepach podaje kolor jako główny powód, dla którego kupuje określony produkt.

Określając właściwy dla swojej strony www kolor tworzymy również rozpoznawalność swojej marki a rozpoznawalność marki bezpośrednio wiąże się z zaufaniem konsumentów.

Preferencje kolorów mężczyzn i kobiet.

Różne kolory przemawiają do różnych typów ludzi. Mężczyźni i kobiety zazwyczaj preferują różne kolory.

Używając różnych wariacji kolorystycznych, które preferują mężczyźni czy kobiety może zmienić postrzeganie Twojej marki.

Przykładowo zarówno mężczyźni, jak i kobiety lubią kolory niebieskie, zielone, pomarańczowe czy brąz.

Kolor może służyć również do wyrażania innym swojego nastroju. Tak więc ludzie również kupują produkty o określonych barwach by przekazać innym wiadomość co do ich nastroju czy osobowości. Można to wykorzystać projektując stronę internetową a dokładniej przy sprzedaży określonych produktów. I tak dla przykładu chcąc przyciągnąć ludzi, którzy utożsamiają się z naturą i spokojem, użyj zieleni a jeśli chcesz przyciągnąć ludzi, którzy chcą być postrzegani jako młodzi i optymistyczni – użyj np. żółtego. Nie przesadzaj jednak z nadużywaniem jednego koloru. Ogólna zasada jest jednak taka byś używał dominującego koloru tylko w ograniczonej liczbie miejsc, dla których chcesz zwrócić uwagę użytkowników lub dla wywołania określonych działań.

Używaj kilku kolorów ns stronie www

Użycie jednego tylko koloru na stronie www byłoby, cóż…nudne. Projektując stronę internetową musisz sprawić by Twój projekt był bardziej interesujący. Do tego potrzebujesz kolorów akcentujących po to by wyróżnić najważniejsze części Twojej witryny internetowej np. przyciski, ważniejsze zdania, cycaty.

Dobór kilku kolorów na stronie www jest faktycznie niełatwą sprawą. Dla wielu osób jest to przerażające, ponieważ nie zawsze łatwo i intuicyjnie jest stwierdzić, które kolory dobrze się ze sobą łączą. Czasem jest to okupione wieloma próbami i błędami oraz wymaga dużo czasu zanim dopasujemy odpowiednie kolory.

Gdy masz już odpowiednio dobrane kolory, możesz użyć ich do podświetlenia drugorzędnych informacji na swoich stronach internetowych. Dla drugorzędnych czyli takich, które nie są centralnymi punktami Twojej strony internetowej np. napisy pomocnicze, tło, mniej ważne informacje. Pamiętaj jednak by nie używać zbyt wielu kolorów drugoplanowych, ponieważ mogą one prowadzić do dezorientacji na stronie internetowej. Użyj jednego lub maksymalnie dwóch kolorów drugoplanowych.

Jaki kolor tła dla strony internetowej

Kolor tła strony internetowej powinien być na tyle łagodny, aby aby wzrok naszego użytkownika przebywającego na naszej nie był zmęczony. To bardzo ważne, ponieważ jeśli użyjesz zbyt jaskrawych kolorów lub o źle dobranym kontraście – osoba odwiedzająca Twoją witrynę po prostu ją wyłączy.

Kolor, który wybierzesz jako kolor tła strony internetowej, zależy w dużej mierze od celu Twojej witryny. Kolor powinien być tak dobrany by nie sprawiał problemu w czytaniu tekstu a tym samym nie męczył wzroku i nie zmuszał do intensywnego wpatrywania się w monitor. Jest to też ściśle powiązane z czcionkami jakie zastosujesz na stronie.

Dla przykładu można powiedzieć, iż strony informacyjne posiadają głównie tło koloru białego. Strony firmowe  lub inaczej biznesowe tworzone są po to by promować daną markę  lub jej produkty bądź usług. Tak więc, charakter strony, jej cel powinien przesądzać o jej kolorystyce.

Pamiętaj jednak o tym, że dobór kolorów na stronę www jest ściśle powiązany z rozpoznawaniem marki. Oczywiście można również użyć używaj mniej intensywnych odcieni.

Wybierając neutralne lub białe tło, twoje treści w naturalny sposób staną się bardziej przyciągające uwagę użytkowników.

W przypadku stron internetowych związanych z modą, projektowaniem często tłem są obrazy/zdjęcia. Tak naprawdę nie ma żadnych zasad dotyczących tego, który obraz tła lub kolory użyjesz. Możesz też użyć wszystkich kolorów tęczy, aby stworzyć inspirujący obraz tła. O jednym należy tylko pamiętać, kolor tła musi być przemyślany, nie utrudiający czytanie tekstu na stronie. Poza tym wszystkie wariacje są w zasadzie dopuszczalne.

tworzenie stron internetowych tanie strony www

Podsumowanie projektowania i tworzenia stron internetowych w aspekcie doboru kolorów

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości możesz użyć koloru białego lu neutralnego to zawsze dobrze wygląda przy projektowaniu stron internetowych, choć może nie być najbardziej inspirującym kolorem. Przy tworzeniu strony www nie zapominajmy o tym, że nasz ulubiony kolor np. bordowy może nie przypaść do gustu

Wybór odpowiedniego schematu kolorów dla Twojej witryny nigdy nie powinien opierać się na twoim ulubionym kolorze ani na poczuciu intuicji.

Dobry projekt strony to taki, który zawsze stawia odbiorców na pierwszym miejscu.

Powinieneś tak dobrać kolor i wzornictwo na stronę www by, przemawiały one do grupy odbiorców Twojej strony.

Na koniec pamiętaj jeszcze o jednym, a mianowicie by kolor na stronie internetowej nie przytłoczył treści w niej zawartej.

Użycie właściwych kolorów na swojej stronie internetowej jest jednym z największych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się każdy właściciel witryny, których projektuje strony www. Tym bardzie jest to trudne, jeśli nie masz wrodzonej zdolności do kolorowania i projektowania.

Dobór kolorów na stronę www nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia. Niniejszy artykuł ma na jedynie na celu zwrócenie uwagi na kilka ważnych aspektów przy projektowaniu strony internetowej w zakresie kolorystyk. Reszta zależy tylko od kreatywności i pomysłowości przy projektowaniu strony internetowej.