Projektowanie stron - dobre praktyki w skrócie

Projekty stron internetowych z roku na rok ulegają zmianom. I tak, w roku poprzedzającym stworzona strona internetowa będzie nieco inna aniżeli w roku obecnym. Równocześnie z postępem technologii konsumenci mogą oczekiwać czegoś więcej, czegoś wyróżniającego ich na tle konkurencji.

Więcej mikro interakcji!

Mikro-interakcje są zmiennymi, które pozwalają użytkownikowi na interakcję ze stroną bez ponownego jej ładowania.

Jako jeden z najlepszych tego typu przykładów możemy podać takie właśnie „reakcje” Facebooka, które zostały dodane przez użytkownika do „polubień” postów. W takiej sytuacji użytkownik może zareagować na posty z na różne sposoby np.: buźkami aby wyrazić swoje emocje na treść tego posta a strona nie musi ładować się ponownie – pozostaje taka sama. Mikro-interakcje pozwalają więc zaoszczędzić dużo czasu i sprawiają, że użytkownik znacznie przyjemniej korzysta ze strony.

Inteligentna typografia stron

No więc tak. Istnieją czcionki, które wyglądają najlepiej na dużym ekranie, są zaprojektowane w taki sposób by były duże, a nie tylko wyglądały na duże w stosunku do reszty strony. To z kolei sprawia, że czcionka taka jest mniej efektowna na urządzeniu mobilnym. Z estetycznego punktu widzenia może być znacznie mniej przyjemna w odbiorze oraz może również zepchnąć na drugi plan mniejszy, ważny i pouczający tekst z centrum uwagi dla użytkownika. Zróżnicowanie tytułów oraz tekstu na różne czcionki i rozmiary dla każdego używanego przez użytkownika urządzenia ma kluczowe znaczenie dla wygody w obsłudze.

Tworzenie strony www zgodnej z urządzeniami mobilnymi

Tworząc responsywną stronę internetową nie możemy zapomnieć właśnie o urządzeniach mobilnych. Dokładnie chodzi o to by strona www, która wyświetla się dobrze na ekranie monitora, wyświetlała się równie dobrze na ekranie naszego smartfona czy tableta. Tworząc stronę internetową należy zwrócić na to szczególna uwagę gdyż w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych i to właśnie na urządzeniach mobilnych przeglądają sieć internetową czy robią zakupy.

Kolorowe strony www

Przede wszystkim – żywe kolory. Twórcy stron internetowych winni postawić na żywe kolory, które przyciągają użytkowników. Tworzenie stron internetowych to nie tylko poprawnie napisany kod czy optymalizacja SEO ale również wygląd kolorystyczny, który przyciąga i zachęca do pozostania na stronie.

Im bardziej zaawansowane technicznie stają się nasze smartfony i tablety, tym mniejszy będzie podział między jakością treści, które mogą być wyświetlane na urządzeniach mobilnych w porównaniu z jakością ekranów komputerowych.

Dobre praktyki w tworzeniu stron internetowych